piątek, 10 marca 2017

SKO

Dołączyliśmy do programu Szkolnych Kas Oszczędności.

Szczegółowe informacje na stronie banku:
https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/dla-dzieci/sko-szkolne-kasy-oszczednosci/

 




piątek, 17 lutego 2017

Różne waluty

Rozmawialiśmy dzisiaj o różnych walutach. Wiemy już, gdzie możemy sprawdzić kursy walut, gdzie je wymienić i co zrobić w sytuacji, gdy będąc w innym kraju zabraknie nam gotówki. 

piątek, 10 lutego 2017

Pieniądze

Na dzisiejszych zajęciach rozmawialiśmy o pieniadzach. Zaczęliśmy od rozmów w grupach na temat tego, z czym kojarzą nam się pieniądze. Wiele z naszych odpowiedzi powtarzało się.
Na podstawie naszych wypowiedzi Pani tworzyła plansze wspólnych skojarzeń.

Później obejrzeliśmy prezentację na temat historii pieniądza. 

Oliwier przyniósł swoją kolekcję monet. Wśród nich znaleźliśmy monety 10zł, 20zł, 50zł i 100zł. Dziś takie wartości mają banknoty. Porównywaliśmy również wygląd 1zł dawniej i dziś. 

piątek, 16 grudnia 2016

Inteligencje wielorakie

Na dzisiejszych zajęciach poznaliśmy postać amerykańskiego psychologa Howarda Gardnera, a właściwie poznaliśmy stworzoną przez niego teorię inteligenci wielorakich.
Zajęcia zaczęliśmy od próby zdefiniowania pojęcia INTELIGENCJA. Okazało się, że chociaż słowo to znają wszyscy, w całe nie tak łatwo je wytłumaczyć. Ustaliliśmy, że dla nas inteligencja to: 


Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną prezentującą osiem rodzajów inteligencji.
Oto plansza przedstawiająca je wszystkie:

Powyższa grafika nie jest mojego autorstwa, pochodzi z zasobów Google.
 
Pani przygotowała dla nas testy, po wypełnieniu których mogliśmy określić jakie rodzaje inteligencji u nas dominują. Była to praca indywidualna, więc każdy mógł dokonać szczerej samooceny. 
Do tej pory dużo mówiliśmy o naszym potencjale i naszych mocnych stronach. Dzisiejsze zajęcia były pewnego rodzaju podsumowaniem tego cyklu.

Ciekawe co przygotuje dla nas pani Iza w nowym roku :-)

sobota, 10 grudnia 2016

Oczami innych

Do tej pory dużo mówiliśmy o samoocenie, samoświadomości oraz poczuciu własnej wartości. Dziś zaczęliśmy od tego, jak postrzegają nas inni. Doświadczyliśmy na własnej skórze, jak truno napisać jest jedno zdanie określające drugą  osobę.
Kolejne zadanie pozwoliło nam doświadczyć, jak ważna jest współpraca w zespole.

piątek, 2 grudnia 2016

Nasze sukcesy

SUKCES! 
Cóż za ważne i modne słowo... Ale co ono oznacza?
Czym sukces jest dla mnie?

Tydzień temu niestety nie było zajęć, bo nasza Pani rozchorowała się :-( Jednak mimo choroby nie zapomniała o nas i pisała do nas maile ;-)
W jednym z maili poprosiła nas, żebyśmy przynieśli na najbliższe zajęcia wszystkie swoje dyplomy, medale, odznaczenia, czy też puchary.

Jesteśmy uczniami klasy profilowanej sportowej pływackiej. Wielu z nas ma bardzo dużo sukcesów w tej dyscyplinie sportowej, więc chętnie przynieśliśmy dowody swoich sportowych sukcesów. Nie zabrakło również medali i dyplomów z innych dyscyplin, jak np. gimnastyka, karate, teakwondo, czy piłka nożna. Mówiliśmy, która nagroda jest dla nas szczególnie ważna i dlaczego. Rozmawialiśmy o tym, co czujemy, jakie emocje towarzyszą nam, gdy osiągamy sukcesy i co sprawia, że każdy z tych medali ma dla nas olbrzymią wartość. Wiemy już, że to właśnie nasze zaangażowanie emocjonalne nadaje medalowi status "bezcenny". Bezcenny, bo ważny dla osoby, która go ZDOBYŁA.
Swoje dyplomy, nagrody i certyfikaty przyniosła ponieważ Pani Iza. Pokazała nam przy okazji, jak każdy z nas może stworzyć własne portfolio.
Sukces sprawia, że mamy większe chęci do podejmowania trudności, treningów, po prostu do działania. Jednak nie zapominajmy, że sukces nie jedno ma imię. Sukcesem może być dobra ocena, po wielu godzinach nauki tabliczki mnożenia, czy ortografii. Sukcesem może być również to, że jestem dobrym synem lub córką, siostrą lub bratem, koleżanką, kolegą,
Na koniec zajęć każdy z nas miał przygotować kartę z opracowaniem swoich mocnych stron.

piątek, 4 listopada 2016

Rozwijamy swoją kreatywność

Obraz jest więcej wart niż tysiąc słów... 

Taki podtytuł ma gra, którą przyniosła nam dziś Pani Iza na zajęcia. Gra ta to zbiór niezwykłych kart. 

 Co z nimi robiliśmy?
 Cóż, w cale nie zaczęliśmy grać według instrukcji podanej na opakowaniu.
 Ale to, że Pani potrafi wymyślać dla nas ciekawe zajęcia wiemy nie od dziś!  ;)

 
Na początku rozmawialiśmy o tym, czym jest wyobraźnia, czym są skojarzenia i jak to właściwie wszystko działa. Pani pokazała nam dla przykładu jedną z kart, a każdy z nas mógł powiedzieć co na niej widzi lub z czym mu się kojarzy. Odpowiedzi było wiele. Następnie każdy z nas miał przyjrzeć się rozłożonym na stole kartom i wybrać tą, która do nas pasuje, która ma z nami coś wspólnego. Później prezentowaliśmy swoje karty i wyjaśnialiśmy, co one o nas mówią.

Agnieszka: "Wybrałam tą kartę, bo na niej są takie jakby liczydła, a ja bardzo lubię matematykę."

Maja: "Wybrałam tą kartę, bo na niej jest dziewczynka, która chodzi po linie, więc kojarzy mi się ze mną jak ćwiczę na gimnastyce."

Mikołaj: "Wybrałem tą kartę, bo tak jak ten wędrowiec lubię chodzić po górach."

Oliwier: "Wybrałem tą kartę, bo na niej są latarnie morskie, a one symbolizują moje cele." 

Roksana: "Wybrałam tą kartę, bo lubię robić rzeczy, które są na czas."

 Bardzo ciekawym elementem zajęć było wspólne układanie historii opartej o karty.
Tu pole do popisu miała nasza wyobraźnia. Na koniec graliśmy w grupach w Dixit i Dubble.

 Dzisiejsze zajęcia uważamy za udane, a obie gry polecamy Wam ;)